19. Yüzyılın En Önemli Eserlerinden 'Sefiller' Atatürk Kültür Merkezinde Tiyatroseverlerle Buluşuyor
  • Bahce Haber
  • 19. Yüzyılın En Önemli Eserlerinden 'Sefiller' Atatürk Kültür Merkezinde Tiyatroseverlerle Buluşuyor
82 okunma

19. Yüzyılın En Önemli Eserlerinden 'Sefiller' Atatürk Kültür Merkezinde Tiyatroseverlerle Buluşuyor

ABONE OL
16/01/2023 13:00
19. Yüzyılın En Önemli Eserlerinden 'Sefiller' Atatürk Kültür Merkezinde Tiyatroseverlerle Buluşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları, dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Victor Hugo’nun başyapıtı Sefiller ile 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak

Victor Hugo’nun üzerinde 14 yıl çalıştığı, 18. yüzyıl Fransa’sında halkın hayata tutunuşunu aktaran “Sefiller”, çağları, coğrafyaları aşarak dünyanın en önemli edebi eserlerinden birisi ve Fransa’nın başyapıtı olarak nitelendiriliyor. Bugüne kadar filmlere, müzikallere ve tiyatro oyunlarına konu olan “Sefiller”, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Atatürk Kültür Merkezi sahnelerine taşınıyor. 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda 2 perde olarak sahnelenecek oyunda, insanın evrensel hikayesinde adaletin ve sevginin, acının ve umudun, dünün ve bugünün hikayesi izleyiciye sunuluyor.

Victor Hugo dendiğinde ilk akla gelen eserlerinden biri olan ve 1862’de yayınlanan “Sefiller”, hala dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.  19. yüzyılın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen “Sefiller”, 1800’lü yılların Fransa’sında yasa ve merhametin doğasının incelenmesiyle birlikte; tarih, siyaset, ahlak, adalet, din, ailevi ve romantik sevginin türlerini ve doğası konularını halkın yaşadığı sefalet ve zorluklarla birlikte aktarıyor. 19 yıl kürek mahkumluğu yapan Jean Valjean’in hayatı üzerinden merak uyandırıcı bir realite sunan “Sefiller”, dürüst bir dostun anlattığı gerçek bir olay kadar etkileyici ve daim bir şekilde seyirciyle buluşuyor.

İzleyiciye farklı duyguları bir arada yaşatacak olan oyun, toplum tarafından dışlanan, önceleri kötü ama sonrasında iyileşen Jean Valjean’in yaşam mücadelesini ve Valjean’in amacına giden yoldaki hikayesini soluksuz bir döngüde deneyimletiyor. İpek Atagün Gezener’in rejisi ve Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle seyirci karşına çıkan eserin unutulmaz baş karakteri Jean Valjean rolünü Durukan Ordu üstlenirken; Piskopos rolüne Mehmet Akay, Javert rolüne Caner Kadir Gezener, Fantine rolüne Aslı Artuk, Mösyö Thenardier rolüne Şevki Çepa, Cosette rolüne Eda Aydınlı hayat veriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.