Atatürk Kültür Merkezi'nde 9-15 Ocak haftasında öne çıkan etkinlikler
  • Bahce Haber
  • Atatürk Kültür Merkezi'nde 9-15 Ocak haftasında öne çıkan etkinlikler
61 okunma

Atatürk Kültür Merkezi'nde 9-15 Ocak haftasında öne çıkan etkinlikler

ABONE OL
04/01/2023 12:40
Atatürk Kültür Merkezi'nde 9-15 Ocak haftasında öne çıkan etkinlikler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 09 – 15 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Turta Girmemiş Orman” oyunuyla müthiş bir macerayı 15 Ocak’ta AKM Çok Amaçlı Salonda çocuklarla buluşturuyor. “Turta Girmemiş Orman”ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderhanın dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi? Dila Er ve Gözde Kısa’nın kaleminden çıkan oyunun yönetmeni ise Elif Erdal.

HEPSİ BENİM SENİN HİÇ YOK // 10,11 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON// 18.00

Atatürk Kültür Merkezi 10 Ocak Salı akşamı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Hepsi Benim Senin Hiç Yok” oyununa ev sahipliği yapıyor. Burak Akyüz’ün yazdığı ve Fikret Urucu’nun yönetmenliğini üstlendiği oyunda; Kemal Aydın Sezgin, Gizem Genç Aydın, Koray Atak, Ekinsu Karaata, Alparslan Çağlar, İsmail Nadir Bilgili seyirciye kahkaha tufanı estirecek bir performans gerçekleştirecek. Aynı kiralık daireyi kiralayan iki ailenin başına gelen traji komik olayların aktarılacağı oyunda, aynı daireyi almak isteyen ailelerin mücadelesinin yanı sıra çiftlerin ilişkilerinde yaşadığı sorunlar ve evlilik hayatlarını sorgulamaları da izleyiciyi günümüz dünyasına bakışta farklı bir açı kazandıracak.

MEHTER’İN SEDASI VE SERKAN ÇAĞRI // 11 OCAK // AKM TİYATRO SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi 11 Ocak Çarşamba akşamı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ile müzikseverleri tarihi bir yolculuğa çıkaracak. Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehter takımını bünyesinde bulunduran Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ve ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın eşsiz performansıyla askeri marşların yanı sıra saz eserleri, rumeli türküleri ve kahramanlık türküleri seslendirilecek. 

MUSİKÎMİZDE HOCA VE TALEBE // 12 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

Atatürk Kültür Merkezi 12 Ocak Perşembe akşamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nu AKM Çok Amaçlı Salon’da Musikimizde Hoca ve Talebe konseriyle ağırlıyor. Türk Musikîsinin günümüze intikaline vesile olan Hoca ve Talebe bestelerinden örneklerle solo ve müşterek icra ile sanatseverlerle buluşacak olan konser saat 19.30’da başlıyor. Hamâmizâde İsmail Dede Efendi – Hacı Ârif Bey, Râkım Elkutlu – Bekir Sıdkı Sezgin, Zeki Ârif Ataergin – Alâeddîn Yavaşça bu konserin Hoca ve Talebeleri….

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI & RENGİM GÖKMEN & SOYOUNG YOON // 13 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Atatürk Kültür Merkezinde izleyicilere müzik ziyafeti yaşatmaya devam ediyor. AKM Türk Telekom Opera Salonunda 13 Ocak’ta gerçekleşecek konserde, şef Rengim Gökmen yönetiminde IDSO, kemancı Soyoung Yoon’a eşlik edecek. R.Wagner, Nürnbergli Usta Şarkıcılar Üvertürü eseriyle başlayacak konser, J.Sibelius Keman Konçertosu ve R. Strauss Güllü Şövalye Süiti ile devam edecek.

KAHVE KONSERLERİ: KORNO PİYANO RESİTALİ ANLATIMLI NOCTURN KONSERİ// 14 OCAK // AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 11 .00

AKM’nin sevilen serisi Kahve Konserleri 14 Ocak Cumartesi günü Korno Piyano Resitali Anlatımlı Nocturn Konseri’ne imza atacak. Altuğ Tekin ve Gökçen Remes’in beraber yer alacağı konserde, romantik ve modern dönem bestecilerinin eserlerine ve şiirsel anlatımlarıyla öne çıkan nocturn’lere yer verilecek. Yirmi yılı aşkın profesyonel sanat hayatlarında sıkça birlikte resitaller veren ikili, Atatürk Kültür Merkezinin “Kahve Konserleri”nde sanatseverlere unutulmaz bir performans sergileyecek. 

ÖLESİYE // 13, 14, 15 OCAK// AKM TİYATRO SALONU // 20.00, 20.00, 15.00

Ankara Devlet Tiyatrosu, Atatürk Kültür Merkezi AKM Tiyatro Salonunda “Ölesiye” oyunu ile tiyatroseverlerle buluşuyor. 13, 14, 15 Ocak tarihlerinde sahnelenecek “Ölesiye”; işsizlik ve geçim sıkıntısı çeken Semyon’un hayatına ayna tutuyor. İntihar etmeye karar veren Semyon’un acizliği üzerinden çıkar sağlamak isteyen ve intiharını kahramanlık hikayesine dönüştürmeye çalışan iki yüzlü insanlara odaklanan oyun, Semyon’un pes edişini bir gösteriye çevirerek izleyiciye keyif dolu bir kara komedi sunuyor. Yazar Nikolai Erdman’ın “İntihar” adlı oyununun serbest bir uyarlaması olan ve 1920’li yılların Rusya’sında geçen “Ölesiye”, başkasının ölümü üzerinden ölesiye fayda sağlamaya çalışanların içler acısı hikayelerini komedi biçiminde izleyiciye aktarıyor.

LA BAYADERE // 14 OCAK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi, Ocak ayında ziyaretçilerini en büyük bale eserlerinden birisi olarak kabul gören “La Bayadère” ile buluşturuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek olan La Bayadère, romantik ve klasik dönemlerin arasında önemli bağlantılar kuran ve kendisinden sonra gelen beyaz balelerin habercisi olarak nitelendiriliyor.

Prömiyerini 14 Ocak akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunun muhteşem atmosferinde yapacak olan La Bayadère balesi; Hindistan’da geçen konusu, aşk ve entrika yüklü sihirli atmosferi, Marius Petipa’nın eşsiz koreografisi, Ludwig Minkus’un müziğinin melodik çekiciliğinin yanı sıra, gösterişli töresellik ve etnik ögeler içeren sahneleri ve mükemmel danslarıyla baleseverlere çok şey vadediyor.

La Bayadère balesini Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor. Baleseverlerin Efter Tunç’un dekorları, Gülden Sayıl’ın kostümleri, Önder Arık’ın ışıkları ile Hindistan’ın baharat kokulu mistik ve etnik atmosferini derinden hissedecekleri La Bayadère; 14 18, 21, 25, 28, 31 Ocak’ta izleyicisi ile buluşmaya devam edecek.

EVTÂD-I ERBAA SEMÂ, SEMAH, DEVRÂN// 15 OCAK // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Bölümü, 15 Ocak Pazar günü Atatürk Kültür Merkezinde semazen gösterisi ile sahne alacak. AKM Türk Telekom Opera Salonunda saat 20.00’da başlayacak ve Yüce Gümüş ile Hüseyin Cem Durak’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği gösteride, Anadolu’yu mayalayan tasavvuf kültürünün zikir usulleri sunulacak. M. Fatih Çıtlak’ın postnişin olarak sahne alacağı, büyük bir çalışma sonucunda harmanlanarak aslına uygun şekilde sunulacak olan Evtâd-I Erbaa Semâ, unutulmaz bir görsel şölen sunacak.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

RİTİM ATÖLYESİ // 11, 12, 13, 14, 15 Ocak // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 11.00, 11.00, 11.00, 12.00, 12.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim grupları ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için güzel bir fırsat yaratıyor. 

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 11, 12, 13, 14, 15 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 12.00, 12.00, 12.00, 13.00, 13.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatçıların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim duygularını geliştiriyor hem de bir orkestranın parçası olma, el-göz- beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün yönetimindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

UKULELE ATÖLYESİ // 11, 12, 13, 14, 15 OCAK AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00 

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, müziksever minikleri yepyeni bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı hep birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede yepyeni bir şarkıyla tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, aynı zamanda geniş bir ukulele repertuvarına da hakim oluyor.

RESİM SEVİNCİ // 14, 15 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 11.00

Metin Ceyran ile Resim Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda benzersiz resimlere imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken, zengin iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

RESİMLE TANIŞIYORUM // 14, 15 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 12.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş arasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla resimler yapıyor. Hayal güçlerini resmin gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fiziksel ve ruhsal yönden de gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 14,15   OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //15.00

Sumru Oğuz eğitmenliğindeki atölyede 4–6 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 14 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

Can Kandara eğitmenliğinde AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Mini Bale Atölyesi, 4-5 aralığındaki geleceğin sanatçılarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar dans ve ritim becerilerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el, kol ve bacak koordinasyonlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve hikâyeler ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, dengeli ve kuvvetli bir bedene sahip oluyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS ATÖLYESİ // 14 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 17.00

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Yaratıcı Dans Atölyesi, 4-6 yaş aralığındaki minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla ifade etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde basit dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir deneyim sunan Can Kandara’nın eğitmenliğini üstlendiği atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 14 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 18.00

Yaratıcılığı dışa vurmanın en güzel yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor! AKM Çocuk Sanat Merkezinde Can Kandara’nın eğitmenliğinde 8-12 yaş aralığındaki çocuklar, popüler şarkılar eşliğinde hep birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, aynı zamanda beden koordinasyonları ve ritim duyguları da gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 14,15 OCAK // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00

Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğindeki atölyede 7–10 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.