Çakmak: Gençlerimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamalıyız
  • Bahce Haber
  • Çakmak: Gençlerimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamalıyız
80 okunma

Çakmak: Gençlerimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamalıyız

ABONE OL
16/01/2023 14:40
Çakmak: Gençlerimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamalıyız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kurulan ve tanıtımı yapılan Kılavuz Gençlik Müzik Topluluğu ilk kez seyircisiyle buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kılavuz Gençlik Müzik Topluluğu’nda müzik eğitimi alan gençler ilk tanıtım konserinde dinî musikî alanında tanınmış isimlerden Doç. Dr. Fatih Koca ile tasavvuf müziğinin ahengini yansıtarak güzel bir müzik dinletisi yaşattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, sporun ya da sanatın bir dalında başarılı olan gençlerin mesleklerinde de başarılı olduğunu, sosyal hayatta çok daha uyum içinde birlikte çalışma yeteneklerini geliştirerek, soru sorma ve iş bitirme kabiliyetlerinde üstün performanslar gösterdiğini söyledi.

KIYMETLİ ESERLERİ SESLENDİRDİ

Büyükşehir; Kocaeli genelinde eğitim gören 14-24 yaş aralığındaki tüm öğrencileri, kültür sanat yoluyla tarihimize olan bakışlarına katkıda bulunmak ve musiki yoluyla özel yeteneklerinin gelişmesini ve bu sayede sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla müzikle tanıştırıyor. Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kılavuz Gençlik Müzik Topluluğu Tanıtım Konseri’nde Doç. Dr. Fatih Koca sahne aldı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fatih Koca, Anadolu Tekke Musikisi’nden kıymetli eserleri seslendirdi.
DÜNYAYA ÖRNEK OLSUNLAR

Tanıtım konserini Başkan Vekili Yaşar Çakmak ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Yıldırım da izledi. Konser öncesi Başkan Vekili Çakmak selamlama konuşması yaptı. Sözlerine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın selamlarını ileterek başlayan Başkan Vekili Çakmak, eğitsel, sosyal ve kültürel anlamda da gençlerin her zaman yanında olduklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimize çok önem veriyoruz. Bu salonun büyük çoğunluğu gençlerimizden ve onların fedakar ailelerinden oluşuyor. Gençlerimiz önemli. Geleceğimiz, gözbebeğimiz. Ben de 4 çocuk büyütmüş, anne baba olmayı, çocukların doğumundan büyümelerine olan süreçlerini dört kez yaşamış bir kardeşinizim. Çocuklarımızın üzerine titriyoruz. Onları karakterli, donanımlı, bilgili, devletine, milletine, vatanına saygılı bağlı bireyler yetiştirmek istiyoruz. Dünyaya örnek olsunlar.” dedi.

TEŞVİK ETMELERİNİ RİCA EDİYORUZ

‘’Sporda, kültürde, sanatta, estetikte en iyileri seviyelere gitsinler’’ diyen Başkan Vekili Çakmak, “Bunun için üzerimize düşen ne varsa hem aileler olarak hem de kamu yönetimlerimiz belediyeler olarak hazırız. Daha ilkokuldan başlayarak Bilgievleri ve Akademi Liseler ile Türkiye’ye örnek olan Kılavuz Gençlik çalışmalarımızla çok kaliteli işler yapıyoruz. Bugün de bu salonu dolduran değerli gençlerimizin birçoğunun bilgisinin ve ilgisinin olduğu müzikle ilgili çalışmaları var. Türkiye’de hatta dünyada da bu işin en önde gelen üstatlarıyla bu hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Özellikle gençlerimizden tüm bu çalışmalara iştirak etmelerini, takip etmelerini, arkadaşlarını da haberdar etmelerini anne babalarda da bu konuda onları teşvik etmelerini rica ediyoruz’’ ifadesini kullandı.

BAŞARILARIYLA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTSINLAR

Çocuklara muhakkak kabiliyetlerine uygun bir spor branşında spor yapmaları tavsiyesinde bulunan Çakmak, “Hangi enstrüman olursa öğrensinler sahiplensinler. Eğer sesleri uygunsa eğitim alarak geliştirsinler söylesinler. Özellikle de bize ait tasavvuf musikisinde, klasik Türk müziğinde, halk müziğinde çalışma yapsınlar. Başarılarıyla göğsümüzü kabartsınlar. Bunun ileride ne kadar kıymetli olduğunu şimdiden onlara hep beraber hissettirelim ve dile getirelim. Çalışmak, eser icra etmek alkış almak, takdir görmek, onları muhakkak mutlu edecektir” şeklinde konuştu.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE YÜREKTEN TEŞEKKÜR

Sporun ya da sanatın bir dalında başarılı olan gençlerin mesleklerinde de başarılı olduğunu sosyal hayatta çok daha uyum içinde birlikte çalışma yeteneklerini geliştirerek soru sorma iş bitirme kabiliyetlerinde üstün performanslar gösterdiğini belirten Başkan Vekili Çakmak, sözlerini şöyle tamamladı; “Anne babalar da biliyor. Zaten bu salondakilerin hepsi bunu bilenler ve gelenler. Sizlerden istirhamım bilmeyenleri de dahil etmemiz, dahil olanları teşvik etmemiz, motive etmemiz ve el birliğiyle gençlerimizi Türkiye Yüzyılına hazır gençler olarak yetiştirmemiz. Bu geceye ve bu güzel çalışmalara hizmet veren Büyükşehir Belediyemizin Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi ekibine, hocalarımıza ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A BÜYÜK TEŞEKKÜR

Konsere başlamadan önce Türk Tasavvuf Musikisinin ünlü ismi Fatih Koca da konukları selamlayan bir konuşma yaptı. Koca, “Buradan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın beye gerçekten büyük teşekkür etmek istiyorum. Böyle güzel bir topluluğu oluşturduğu ve vesile olduğu için. Bizim müziğimiz bir eğlence musikisi değil. Bizim müziğimiz bir ibadet musikisi. Çünkü asrı saadet döneminde hem Rabbimizi öven ve anlatan hem Peygamber Efendimize övgü yazan şairler olduğu gibi bestekar sahabeler de vardı. Onlar o melodik yapılarla Peygamberimize ilahiler okuyorlardı. Sanki o günlerdeymiş gibi hem Rabbimizi analım hem de Efendimizin huzurundaymış gibi, salat ve selamları onun huzurunda ona veriyormuş gibi okumaya çalışalım” ifadelerini kullandı.

O DUAYA MAHSAR OLALIM İNŞALLAH

Yaklaşık 2 saat süren konserde Fatih Koca seslendirdiği ilahilerle gönüllere taht kurdu. Konserin son bölümünde ‘Allah hepinizden razı olsun’ diyen Fatih Koca, “Bu aşk muhabbet daim olsun inşallah. İlahilerimizle gönlümüz tezin olsun inşallah. Çünkü Peygamberimiz ilahi okuyanlara dua ediyor. Hem de iki yerde etmiş. Birisi Tebük Gazvesi dönüşü, birisi de Huneyn Gazvesi dönüşü. İki sahabiye dua etmiş. Yani okudukları için. Ben o duayı aldığıma, alacağıma inanıyorum ama dinleyenlere de dua etmiş. O duaya mahsar olalım inşallah. Allah hepinizden razı olsun. Sağ olun var olun çok teşekkür ediyorum. Geldiğiniz için. İmanımız Kamil, Rabbimize olan aşkımız daim, Efendimize olan muhabbetimiz kaim, sonumuz hayrolsun sağ olun var olun” şeklinde konuştu

KÜLTÜREL MİRASIMIZI TANIMASI SAĞLANACAK

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğünde bünyesinde kurulan Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Musikisi formlarını içinde barındıran müzik korosuyla Kılavuz gençlere kültürel mirasımızı tanıması sağlanacak. Bu kapsamda musikiye ait eserlerde insanı insan olduğu için sevme, hoşgörü, alçakgönüllülük gibi değerlerin sıkça yer alması dolayısıyla kendi kültürüyle barışık bireyler yetiştirilecek. Kılavuz Gençlik Müzik Topluluğunda yer alan katılımcılara yerel ve ulusal çapta, belirli gün ve haftalara yönelik programlarda solo ve koro icraları gerçekleştirebilecek yetkinlik seviyesi kazandırılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.