Global Risklerin Çözümünde Küresel Güven Ortamının Güçlendirilmesi Önemli
  • Bahce Haber
  • Global Risklerin Çözümünde Küresel Güven Ortamının Güçlendirilmesi Önemli
73 okunma

Global Risklerin Çözümünde Küresel Güven Ortamının Güçlendirilmesi Önemli

ABONE OL
13/01/2023 12:50
Global Risklerin Çözümünde Küresel Güven Ortamının Güçlendirilmesi Önemli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurumsal Risk Yönetimi Derneği’nin her yıl gerçekleştirdiği ‘Global Riskler Zirvesi’ Sabancı Kuleleri Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Farklı sektörlerden önde gelen firmaların yöneticilerinin ve sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen zirvede; savaş, salgın hastalık, çevresel riskler ve bunların getirdiği ekonomik güçlükler ele alındı.  

Türkiye’de risk yönetimi konusunda finans dışı sektörlerde faaliyet gösteren tüm profesyonelleri aynı çatı altında toplayan Kurumsal Risk Yönetimi Derneği (KRYD) tarafından düzenlenen ‘2023 Global Riskler Zirvesi’ Sabancı Kuleleri Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Bu yıl 9’uncusu gerçekleşen zirveye alanlarında uzman birbirinden değerli isimler katıldı.

Türkiye’yi ve dünyayı etkileyecek makroekonomik, jeopolitik, teknolojik riskler ve bunların yönetiminin kapsamlı bir şekilde ele alındığı zirvenin açılış konuşmalarını KRYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anıl Erkan ve Sabancı Holding Finans Grup Başkanı N. Orhun Köstem yaptı. Zirvenin diğer konuşmacıları arasında Amarkon Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi IIBF Uluslararası Finans Öğretim Üyesi Dr. Markus C. Slevogt, Axa Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Yavuz Ölken, Global Source Partners’ten Dr. Murat Üçer ile teknoloji yazarı ve trend avcısı M. Serdar Kuzuloğlu yer aldı. 

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünyanın birçok alanda zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken KRYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anıl Erkan, “Batıda bir nebze geride bırakılan pandemi riski bugün Çin’de devam ediyor. Kritik süreçte hepimiz, sevdiklerimiz ve ülkemiz için endişe duyduk. Yine 2022 yılında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı, başta Avrupa olmak üzere küresel ölçekte derin sonuçlar yaratmaya devam ediyor. Savaş ve dünyanın gözü önünde enerji ve gıda tedariğini sekteye uğratan etkiler sürerken bu jeopolitik riskin ekonomik sonuçlarını da hep birlikte yaşıyoruz. Küresel çaptaki yüksek enflasyonun yarattığı yaşam maliyeti kıskacı ve resesyon sinyalleri ülkeleri tedbirler almaya zorluyor. Diğer yandan iklim değişikliğinin sebep olduğu aşırı hava olayları hayatlarımızı ve işlerimizin sürekliliğini günden güne daha çok tehdit ediyor. Yayınlanan her yeni bilimsel araştırma küresel ısınmanın tahmin edilenden daha hızlı şekilde dünyamızı etkisi altına aldığını gösteriyor. Çevresel risklerin işlerimize yansıması ve bu risklerin yönetimi artık şirket yönetim kurulları gündeminin en tepesinde yer alıyor” dedi.

Dünyanın karşılaştığı risklerin savaş, salgın hastalık, çevresel riskler ve bunların getirdiği ekonomik güçlüklerden ibaret olmadığının altını çizen Anıl Erkan, “Global risklerin çözümünde en önemli etken, küresel güven ortamının güçlendirilmesi olarak öne çıkıyor. Bireysel ilişkilerde ve iş yapmanın temelinde yer alan güven ve özellikle ülkeler arasındaki güven, inşası çok uzun süren fakat bir gecede yerle bir olabilen bir kavram. Bugün büyük oyuncuların birbirleriyle bölge, pazar, nüfuz ve güç için kıyasıya rekabet ettiği bir küresel gündemden geçiyoruz. Gelinen noktada güven yıkılmış değil; fakat oldukça zayıflamış ve zarara uğramış durumda. Tüm dünya merakla atılacak yeni adımları bekliyor. 2023 yılının seyrini, büyük oranda bu kritik risklerin nasıl yönetileceği ve küresel güvenin hangi ölçüde geri tesis edileceği belirleyecek. Bu noktada iş insanları ve risk yönetimi profesyonellerini önemli görevler bekliyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.