Metro Türkiye ve ZES İş Birliği ile Çevresel Sürdürülebilirliğe Destek
  • Bahce Haber
  • Metro Türkiye ve ZES İş Birliği ile Çevresel Sürdürülebilirliğe Destek
65 okunma

Metro Türkiye ve ZES İş Birliği ile Çevresel Sürdürülebilirliğe Destek

ABONE OL
09/01/2023 08:50
Metro Türkiye ve ZES İş Birliği ile Çevresel Sürdürülebilirliğe Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alan Metro Türkiye, Türkiye’nin en yaygın ve lider elektrikli araç şarj istasyon altyapısı markası ZES (Zorlu Energy Solutions) ile iş birliği gerçekleştirdi. İş birliği kapsamında, Ocak sonuna kadar Türkiye genelindeki 35 mağazasında 70 elektrikli araç şarj istasyonu kurarak hem müşterilerine hem sürdürülebilir yarınlara katkı verecek olan Metro Türkiye, ilk adımı aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya illerindeki mağazalarının da yer aldığı 21 mağaza ile attı. Metro Türkiye müşterileri, mağazada alışverişlerini yaparken elektrikli araçlarını bu istasyonlarda 30 ila 60 dakika arasında şarj edebilecek.

Tam 32 yıldır sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine alan Metro Türkiye, Zorlu Enerji’nin yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrikli araç şarj istasyon altyapısı markası ZES ile iş birliği gerçekleştirdi. Yapılan iş birliği kapsamında Ocak sonuna kadar Türkiye genelindeki tüm Metro Türkiye mağazalarında, çevre dostu, enerji tasarruflu, düşük emisyonlu ve sessiz olmaları nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanım oranı her geçen gün artan elektrikli otomobiller için şarj istasyonları kurulumu gerçekleşecek.

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya illerindeki mağazalarının da yer aldığı 21 mağazada istasyon kurulumunu tamamlayan Metro Türkiye, Ocak sonuna kadar 35 mağazasında toplamda 70 adet ZES istasyonunu hizmete açacak. Bu sayede Metro Türkiye’nin elektrikli araç kullanan müşterileri alışveriş yaparken araçlarını 30 ila 60 dakika gibi kısa bir sürede, I-REC sertifikalı temiz enerji ile şarj etme imkânı bulacak. 

Metro Türkiye, müşterilerine sürdürülebilir çözümler sunuyor

Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak hizmetlerini geliştirmeye devam ettiklerini belirten Metro Türkiye CFO’su Aslı Yılmaz Aracıoğlu, “Karbon nötr bir gelecek için yeşil yatırımlar giderek önem kazanıyor. Metro Türkiye olarak bizler de tüm faaliyetlerimizin merkezine sürdürülebilirliği koyuyor, 2040 yılına kadar karbon nötr olma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda öncü adımlar atan bir firma olarak, bu yönde artacak talepleri de öngörerek elektrikli şarj altyapısı sunan ZES firması ile bir iş birliği gerçekleştirdik. Son rakamlara göre, Türkiye’de aktif olarak trafikte var olan elektrikli araç sayısı her geçen gün artıyor. Elektrikli araçlara geçiş sayesinde 2030 yılına dek elektrikli araçlara yönelik artan taleple birlikte yaklaşık 5 milyon ağacın karbon emilimine denk olan 920 Mt CO2 eq emisyondan kaçınmış olacağız. Artan elektrikli araç kullanım oranı, çevresel sürdürülebilirlik hedefimiz ve müşterilerimizin bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla elektrik teknolojisine geçişi kendi mağazalarımızda destekleyerek, mağazalarımızda elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmaya başladık. Yürüttüğümüz çalışmalarla hem kendi operasyonlarımız hem de müşterilerimiz için karbon ayak izi ve emisyonunu azaltacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

ZES, 2.700’ü geçen lokasyonda 3 bine yakın elektrikli araç şarj istasyonundan temiz enerji sunuyor

Zorlu Enerji’nin elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin 81 ilinde, sayısı 2.700’ü geçen lokasyonda 3 bine yakın elektrikli araç şarj istasyonu ile ülkemizdeki elektrikli otomobil sürücülerine kesintisiz sürüş hizmeti verildiğini ifade eden Zorlu Enerji Ticaret Genel Müdürü İnanç Salman şunları söyledi: “Zorlu Enerji olarak Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete geçirdiğimiz elektrikli araç şarj istasyonlarımızla ülkemizin elektrikli araç altyapısını hazırlamış olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Karbon nötr bir gelecek için elektrikli araç dönüşümünü desteklemek amacıyla faaliyet gösteren elektrikli araç şarj istasyonu ağımız ZES ile araç sahiplerinin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerini konforlu ve doğa dostu sürüş deneyimi ile yapmasını sağlıyoruz. Sürdürülebilir geleceğin en önemli sacayaklarından biri olan elektrikli araçlara sağladığımız elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarına dayandırdığımızı ‘Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’ (I-REC) ile belgelendiriyoruz. Bu anlamda Metro Türkiye ile yaptığımız iş birliğini de çok kıymetli buluyoruz. Artık Metro Türkiye mağazalarındaki araç şarj istasyonlarında araçlar temiz enerji ile şarj edilebilecek.”

Proje kapsamında ZES tarafından Metro Türkiye mağazalarına 180kW ve 60kW aralığındaki 70 DC (yüksek hızlı) cihazın kurulumu Ocak ayı sonunda tamamlanacak. Yüksek hızlı şarj imkânı sunan istasyonlar İstanbul’da Kozyatağı, Bayrampaşa, Güneşli ile Muğla’da Bodrum ve Bursa’da Nilüfer Mağazaları’nda Metro Türkiye müşterilerine alışverişleri esnasında araçlarını 30 ila 60 dakika arasında şarj etme kolaylığı sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.