Peker, “Cümbüş, müzik kültürümüzün önemli bir simgesidir"
  • Bahce Haber
  • Peker, “Cümbüş, müzik kültürümüzün önemli bir simgesidir"
88 okunma

Peker, “Cümbüş, müzik kültürümüzün önemli bir simgesidir"

ABONE OL
05/01/2023 10:20
Peker, “Cümbüş, müzik kültürümüzün önemli bir simgesidir"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EÜ DTMK’den “Melez Çalgımız Cümbüşün Dünü ve Bugünü” söyleşisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) tarafından düzenlenen “Melez Çalgımız Cümbüşün Dünü ve Bugünü” söyleşisine müzisyen Salih Korkut Peker konuk oldu.  Konservatuvar Etkinlik Salonunda düzenlenen ve koordinatörlüğünü öğretim elemanı Recep Özdemir’in yaptığı söyleşiye EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Manisa Köprübaşı Kaymakamı Görkem Nalçacı, Kızılay Bornova Şube Başkanı Cemil Kurkut, Manisa Köprübaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kanmaz, bölüm başkanları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

“Çalgıya ismi Atatürk tarafından verildi”

Cümbüşün müzik dünyasına giriş sürecini aktaran Salih Korkut Peker, “Cümbüş, silah yapımında uzmanlaşmış Zeynel Abidin Bey’in askerlik hayatından sonra tasarladığı çalgılardan birisi olarak müzik hayatına giriyor. Çok hızlı bir şekilde yayılan çalgının ismini de Mustafa Kemal Atatürk veriyor.   1950’li yıllardan sonra popülerliğini yitirmiş gözükse de 1990’dan beri stüdyolarda çekilen şarkılarda hep olan bir çalgı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yaklaşık 100 yıllık bir sürede ülkemizdeki tüm yörelere yayılan ve kültürümüzün önemli simgelerinden biri olan cümbüş, yöresel şarkıların yanında yeni, modern şarkılarda da karşımıza çıkıyor” dedi.

“Sosyal medyada var olmanız gerekiyor”

Egeli genç müzisyenlere tavsiyelerde bulunan Peker, “Cümbüşün günümüzde tekrardan popüler olmasındaki en büyük etkenlerden biri, cümbüş yoldaşlarımızın sosyal medyada aktif bir şekilde var olmalarıdır. Genç müzisyenlere önerim, sosyal medyayı oldukça aktif kullanmaları yönündedir. Eskiden belli başlı kimselerin sizlere referans olması gerekirken, şu anda herkesin gönüllü olarak reklamınızı yaptığı bir dönemden geçiyoruz. Sosyal medyada kendi yaptıklarınızı ne kadar iyi sunarsanız hem kendinize hem de sanatınıza o kadar katkısı olur diye düşünüyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Salih Korkut Peker ve Recep Özdemir, katılımcılara cümbüş dinletisi sundu. Etkinliğin ardından Prof. Dr. Özge Gülbey Usta tarafından Peker ve Özdemir’e teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.