Siemens Türkiye'nin Sepiciler Deri Enerji Verimliliği Projesi İle Doğalgaz Tüketimi Yüzde 40'a Varan Oranda Düşüş Gösterirken Karbon Salımı İse 1145 Ton Azaldı
  • Bahce Haber
  • Siemens Türkiye'nin Sepiciler Deri Enerji Verimliliği Projesi İle Doğalgaz Tüketimi Yüzde 40'a Varan Oranda Düşüş Gösterirken Karbon Salımı İse 1145 Ton Azaldı
72 okunma

Siemens Türkiye'nin Sepiciler Deri Enerji Verimliliği Projesi İle Doğalgaz Tüketimi Yüzde 40'a Varan Oranda Düşüş Gösterirken Karbon Salımı İse 1145 Ton Azaldı

ABONE OL
16/01/2023 14:10
Siemens Türkiye'nin Sepiciler Deri Enerji Verimliliği Projesi İle Doğalgaz Tüketimi Yüzde 40'a Varan Oranda Düşüş Gösterirken Karbon Salımı İse 1145 Ton Azaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siemens Türkiye, sürdürülebilirliği şirket kültürünü tüm süreçlerinde merkeze alarak, “gelecek için bugünü dönüştürmeye” devam ediyor. Şirketlere sunduğu ihtiyaca özel enerji verimliliği tedbirleri ile karbon ayak izinin azaltılmasına önemli katkılar sağlayan Siemens Türkiye, Enerji Performans Sözleşmesi kapsamında Enerji Verimliliği Projesi’ni Sepiciler Deri ile hayata geçirdi. İlk etabı tamamlanan proje ile yıllık ortalama elektrik tüketimi yüzde 18, doğalgaz tüketimi yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken karbon salımı ise 1145 ton azaldı. 

Enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Siemens, geliştirdiği teknolojiler ile geleceği şekillendirmeye aralıksız devam ediyor. Siemens Türkiye’nin farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği özel enerji verimliliği projeleri, müşterilerinin ve ülkemizin karbon nötr olma hedefleri ile birlikte ekonomiye de önemli katkılar sağlıyor. 

Binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alarak yenilikçi çözümler sunan Siemens Türkiye; enerji performans servislerini, enerji üretimi, tüketimi ve yönetimi alanlarında sahip olduğu derin teknolojik bilgi birikimini, varlık performansı ve bina yönetimi ile bir araya getiriyor.

Siemens Türkiye ile Enerji Performans Sözleşmesi yapan  Sepiciler Deri, proje ait   ilk  sonuçları almaya başladı. Ülkemizde deri sektörünün önde gelen üreticilerinden Sepiciler Deri’de, projenin birinci etabında, verimli ömrünü tamamlamış makine yardımcı ekipmanları, sıcak su buhar ve kondens hatları değiştirildi. Su, boilerlar yerine eşanjör sistemi ile ısıtılmaya başlandı. Yaklaşık 1,5 yıllık sürede tamamlanan ilk etap sonunda elektrik tüketimi yüzde 18, doğalgaz tüketimi ise yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken yıllık karbon salımı da 1145 ton azaltıldı. Buhar kazanlarının yenilendiği projenin ikinci etabında ise doğalgaz tüketiminde minimum yüzde 4 daha düşüş hedefleniyor. Bakım maliyetlerini de yüzde 25 oranında azaltan proje, yenilenen teknoloji ile beraber üretim süreçlerini kısaltırken üretim kalitesini artırdı.

Dr. Hüseyin Gelis: “Sepiciler Deri ile iş birliğimiz sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin en somut örneklerinden biri” 

Projenin, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin en somut örneklerinden biri olduğunu vurgulayan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis şöyle konuştu: “Gelecek için bugünü dönüştürmek, etkili teknolojiler geliştirmek, dijitalizasyona öncülük etmek ve sürdürülebilirlik şirket kültürümüzün temelini oluşturuyor ve tüm süreçlerimizin merkezinde yer alıyor. Kapsamlı teknoloji portföyümüz, müşterilerimizin daha sürdürülebilir yöntemlerle ve daha az kaynak kullanarak bu alanlardaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Sepiciler Deri ile iş birliğimiz de sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin en somut örneklerinden biri. Bu projeyle kısa sürede verimlilikte önemli mesafe kat edildi. Sepiciler Deri, sürdürülebilirlik faaliyetleri ile sektöre ve bulunduğu bölgeye örnek teşkil ediyor. Sepiciler Deri ile gerçekleştirdiğimiz ve hedeflenen rakamların üzerinde bir verimlilik sağladığımız enerji verimliliği projelerimize ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarla hız kesmeden devam edeceğiz.”

Tolga Afşin: “Hem müşterimizin hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine sağladığımız katkılardan dolayı gurur duyuyoruz”

Projenin sektör açısından örnek bir uygulama olacağına dikkat çeken Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Bölümü Ülke Yöneticisi Tolga Afşin, “Ülkemizde binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alan yenilikçi çözümler ve teknolojiler sunuyoruz. ‘Enerji Performans Servisleri’ ile Sepiciler Deri’nin ihtiyaçlarına özel hazırlanan yol haritası ve uygulama sonrası elde ettiği faydalar, Desigo CC kontrol yazılımı ile de somut bir şekilde ölçülebiliyor. ‘Enerji Performans Sözleşmesi’, yani ‘tasarruf ettikçe öde’ modeli ile Sepiciler Deri, verimliliğini önemli oranda artırırken, sağladığı enerji tasarrufu ve daha az karbon salımı ile sürdürülebilirlik hedeflerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmış oldu. Hem müşterimizin hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine sağladığımız katkılardan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.  

Mehmet Sepici: “Siemens Türkiye, Sepiciler Deri için enerji verimliliği projesinin yanı sıra Siemens Finansal Hizmetler aracılığı ile sunduğu finansman desteğiyle de projenin kolayca hayata geçirilmesini sağladı”

Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan Sepiciler Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sepici ise, “İzlenebilirlik, sürdürülebilirlik, çevre hassasiyeti, su-enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmalarımız, karbon ayak izimizi azaltmak üzerine aldığımız önlemler ve belirlediğimiz hedefler, bizleri aynı stratejileri uygulayan Siemens ekibi ile bir araya getirdi. Siemens Türkiye ile 2020 yılında temellerini attığımız fizibilite çalışmalarımız sonrası enerji verimliliği projemizi 1.5 yıllık bir sürede tamamladık. Şu anda tesisimizde su, elektrik, buhar, doğalgaz hava tüketimlerimizde çok ciddi tasarruflar sağlamakla birlikte enerji izleme sistemi ile tüm tüketimimizi kontrol altında tutabiliyoruz. Siemens tarafından kurulan sistemlerin çalışma verimliliğini sürekli olarak izleyebiliyor ve kayıt altına alabiliyoruz” ifadelerini kullandı. Sepici, sözlerine şöyle devam etti: “Projenin kolayca hayata geçmesinde Siemens Finansal Kiralama’nın sağladığı finansal desteğin önemli bir rolü bulunuyor. ‘Kazandıkça öde modeli’ ile sıfır yatırım maliyeti ile hayata geçirdiğimiz bu projede herhangi bir harcama yapmadan tasarruf etmenin yanı sıra ek kazanç da elde etmeye başladık. Uzun vadeye yayılan bir dönemde yapacağımız ödemeler sayesinde projeden sağladığımız tasarruflar, geri ödemelerimizin ana kaynağını oluşturacak.”

Sürdürülebilirliği sorumlu büyüme stratejisinin merkezine alan Siemens Türkiye, dünyanın geleceği için yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya; ihtiyaç duyan her bir kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığı enerji verimliliği projeleri ile dünyamızı karbondan arındırmaya hızla devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.