Türkiye'de Üretilen En Büyük Mega Yat Victorious'tan Atlantik Okyanusunun Ortasında Nefes Kesen Kurtarma Operasyonu
  • Bahce Haber
  • Türkiye'de Üretilen En Büyük Mega Yat Victorious'tan Atlantik Okyanusunun Ortasında Nefes Kesen Kurtarma Operasyonu
168 okunma

Türkiye'de Üretilen En Büyük Mega Yat Victorious'tan Atlantik Okyanusunun Ortasında Nefes Kesen Kurtarma Operasyonu

ABONE OL
26/12/2022 19:18
Türkiye'de Üretilen En Büyük Mega Yat Victorious'tan Atlantik Okyanusunun Ortasında Nefes Kesen Kurtarma Operasyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious çok önemli bir kurtarma operasyonuna imza attı. 14 Aralık 2022 günü saat 11:32’de Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden STAR I adlı katamaranın Martinik adasının 500 deniz mili açığında alabora olduğuna dair acil durum sinyali alınmış, arama ve kurtarma çalışmalarının koordinasyonunu sağlayan MRCC Fort-de-France tarafından telsiz mesajı ile kazanın meydana geldiği mevkiinin yakınındaki gemilerle iletişime geçilmeye çalışılmıştır. Charter misafirlerini ağırlamak üzere o sırada Karayipler’e doğru seyrini sürdüren mega yat VICTORIOUS acil durum sinyalini alır almaz rotasını değiştirerek, MRCC Fort-de-France tarafından bildirilen kurtarma alanına doğru yola çıkmıştır. Olay hakkında daha fazla bilgiye ulaşılamazken, katamaranın mürettebatıyla iletişime geçme çabaları başarısızlıkla sonuçlanmış ve katamaranın en son bilinen pozisyonu 23 saat önce alınan bilgilere göre rapor edilmiştir.  

İŞARET FİŞEĞİ GÖRÜLDÜ, OPERASYONA DEVAM EDİLDİ

15 Aralık 2022 tarihinde, belirlenen başka bir mevkideki arama operasyonu tamamlanmak üzereyken, M/Y VICTORIOUS tarafından yaklaşık bir deniz mili ileride bir işaret fişeği atıldığı görülmüş ve bu konuma doğru harekete geçilmiştir. Zorlu hava koşullarına rağmen gecenin karanlığında kurtarma operasyonuna devam edilmiş, ilgili konuma ulaşan M/Y VICTORIOUS tarafından saat 05:03’te STAR I adlı katamaranın hafif yaralanmış beş kişilik mürettebatını taşıyan cankurtaran salı bulunmuştur. Kazazedeler güverteye çıkarılarak M/Y VICTORIOUS mürettebatı tarafından derhal tıbbi müdahalede bulunulmuştur. 18 saat süren kurtarma operasyonu yeni günün ilk ışıklarında tamamlanmış, Avrupa Birliği vatandaşı beş kazazede M/Y VICTORIOUS ve mürettebatı tarafından kurtarılmıştır.

18 SAAT SONRA KURTARILDILAR

M/Y VICTORIOUS daha sonra Saint-Maarten yönündeki rotasına devam ederek, 16 Aralık saat 13:22’de Philipsburg’daki limana ulaşmış, beş kazazede bu limanda mega yattan indirilerek, karaya çıkarılmıştır. M/Y VICTORIOUS’un kaptanı ve mürettebatı, özenli çalışmaları, denizcilik becerileri ve insani tutumları ile gemiciler arasındaki dayanışmayı en güzel şekilde temsil ettikleri için Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi Başkanlığı tarafından takdir belgesi ile onore edilmiştir. AKYACHT tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious halen dünyanın farklı coğrafyalarında gururla seyrini sürdürmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.