Hemşirelik Fakültesinden “Uluslararası Bakım Modelleri: Teoriden Uygulamaya Sempozyumu"
  • Bahce Haber
  • Sağlık
  • Hemşirelik Fakültesinden “Uluslararası Bakım Modelleri: Teoriden Uygulamaya Sempozyumu"
71 okunma

Hemşirelik Fakültesinden “Uluslararası Bakım Modelleri: Teoriden Uygulamaya Sempozyumu"

ABONE OL
05/01/2023 09:10
Hemşirelik Fakültesinden “Uluslararası Bakım Modelleri: Teoriden Uygulamaya Sempozyumu"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı tarafından “Uluslararası Bakım Modelleri: Teoriden Uygulamaya Sempozyumu” düzenlendi. Çevrimiçi olarak düzenlenen sempozyuma EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayten Zaybak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Dönmez, “Hemşireliği diğer disiplinlerden ayıran ve hemşireliğin kendine özgü bir disiplin olmasını sağlayan faktörlerden birisi, kuramsal çatıya sahip olmasıdır. İlk hemşirelik kuramcısı Florance Nightingale’in çevre kuramında ‘Uygulama ve deneyime sahip olmayan kuram yalnızca bir esindir’ sözleriyle kuramların beceriye yansımasını bizlere öğütlemiştir. Aslında ben de diyorum ki akademik doğada, bilimsel bilginin model ve kuram temelinde beceriye ilerlemesi, bilimselliğin kanıt gücünü artırır” dedi.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Ayten Zaybak ise hemşirelik kuram ve modellerinin hemşireliğin temel yapıtaşları olduğunu belirterek,  meslekleşme sürecindeki önemine değindi.  Prof. Zaybak, kuram ve modellerin asırlardır var olma savaşı veren hemşirelik mesleği uygulamaları için rehber olduğunu, bu nedenle de hemşirelik bilgisi ve biliminin daha fazla konuşulup tartışılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

Hemşirelik bilimi, hemşirelik bakım modellerinin uygulanması ve araştırmalarda kullanımını tartışmak amacıyla düzenlenen sempozyumda alanında uzman ulusal ve uluslararası konuşmacılar çeşitli sunumlar gerçekleştirdi. Doç. Dr. Emine Kol’un “Hemşirelik Bilim” ve Prof. Dr. Gülengün Türk’ün “Hemşirelik Modellerinin Bakımda Kullanımı” konulu sunumlarıyla devam eden sempozyumda, daha sonra hemşirelik modellerinin araştırmada kullanımı ve uygulama örneklerine yer verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.