Bülent Şık'tan 'Çocuklar ve Gıda Güvenliği' Söyleşisi
83 okunma

Bülent Şık'tan 'Çocuklar ve Gıda Güvenliği' Söyleşisi

ABONE OL
06/01/2023 10:10
Bülent Şık'tan 'Çocuklar ve Gıda Güvenliği' Söyleşisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Daha sağlıklı nesiller için toplumsal bilinci güçlendirmeye yönelik faaliyetlerini sürdüren Karşıyaka Belediyesi, yıllardır akademik düzeyde gıda güvenliği alanında çalışmalar yapan Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık’ı Karşıyakalılar ile buluşturacak. Şık’ın “Çocuklar ve Gıda Güvenliği” adlı yeni kitabıyla aynı başlık altında gerçekleşecek söyleşi ve imza etkinliği, 14 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’da Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda yapılacak. Karşıyaka Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyon, herkese açık ve ücretsiz olacak.

ANNE VE BABALARA REHBER

Gıda güvenliği çalışmalarının odak noktasına çocuk sağlığının koyulması gerektiğini savunan Bülent Şık, söyleşide de bu konuyu tüm detaylarıyla ele alacak. Bülent Şık, “Anne ve babalar için rehber” niteliğini taşıyan kitabında; beslenmenin, sosyal ilişkilerin ve çevresel ortamların (çocukların bedenini çepeçevre saran her şey) bir çocuğun geleceği ya da ileri yaşlarındaki sağlığı üzerinde çok büyük bir önem taşıdığını ve hayatımızın daha sonraki dönemlerinde açığa çıkabilecek çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra, nörolojik ve bilişsel gelişimimizi de büyük ölçüde şekillendirdiğini belirtiyor.

Yetersiz-sağlıksız beslenmenin bir çocuğun beyin gelişimi üzerindeki etkilerinin çok derin ve kalıcı olabildiğini aktaran Bülent Şık “Yapılan çalışmalar anne karnında başlayan ve ergenlik döneminin aşağı yukarı sonlarına kadar uzanan süreçte yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme koşulları sağlamanın, sağlık üzerinde hayat boyu sürecek etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Çocukların fiziksel ve zihinsel açılardan yetişkinlerden farklı olduğu bilinse de bu farklılıkların çevre sağlığı ya da gıda güvenliği çalışmalarında yeterince dikkate alındığı söylenemez. Bu bilgiler ışığında Çocuklar ve Gıda Güvenliği başlıklı sunumda, gıda güvencesi ve güvenliği açısından içinde olduğumuz ve yakın gelecekte açığa çıkacak sorunları ve bu sorunların çocuklar açısından oluşturacağı riskleri ele alacağız. İçinde olduğumuz gıda krizinin çocukların sağlıklı beslenmesi açısından ne gibi sorunlara yol açtığına değinecek; sağlık ve beslenme alanında çocukları odak noktasına koyan bir kamusal bakış açısına ihtiyacımız olduğundan yola çıkarak neler yapılması gerektiğini konuşacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.