Gaziemirli kadınlar bu merkezde zorlukları aşıyor
76 okunma

Gaziemirli kadınlar bu merkezde zorlukları aşıyor

ABONE OL
09/01/2023 08:10
Gaziemirli kadınlar bu merkezde zorlukları aşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Psikososyal danışmanlık hizmetleriyle kadınların çözüm kapısı olan Gaziemir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde, 2022 yılında 275 psikolog, 478 sosyal hizmet uzmanı ve 7 avukat görüşmesi olmak üzere toplam 760 kez danışmanlık hizmeti verildi.

Gaziemir Belediyesi, Kadın Danışma Merkezi’nde verdiği sosyal, psikolojik ve hukuki destek hizmetleriyle kadınların çözüm kapısı oluyor. Merkezde verilen sosyal, psikolojik ve hukuki danışmanlık hizmetiyle kadınlar; yaşadığı problemlere çözüm yolları arıyor ve bu problemlere karşı yalnız olmadıklarını hissediyor. Gaziemirli kadınlar, Kadın Danışma Merkezi’nden randevu alarak sorunlarının çözümü için sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve avukatla ücretsiz görüşebiliyor. Danışanlarla yapılan görüşmeler tamamen gizli tutulurken merkeze başvuru yapanların destek istedikleri konularla ilgili istatistikler tutuluyor. En çok destek istenen konular; istatistikler ve kadınların doldurduğu hizmet talep formları ile belirlenerek eğitim seminerleri de düzenleniyor.

478 sosyal hizmet danışmanlığı
Merkeze başvuran kişilerle ilk görüşme sosyal hizmet uzmanı tarafından yapılıyor. Sosyal hizmet uzmanı başvuruda bulunan kişilere hakları, başvuru mekanizmaları, sosyal yardım hizmetleri vb. konularda destek veriyor. Sosyal hizmet uzmanı tarafından yapılan değerlendirme ve ihtiyaç tespiti sonucunda danışan, psikolog, avukat ve diğer kurumlara yönlendiriliyor. Merkeze başvuran kişilerin ihtiyaçlarına uygun hizmet için diğer kurum ve uzman kişilerle işbirliği sosyal hizmet uzmanı tarafından yapılıyor. Merkezde görev yapan sosyal hizmet uzmanı 2022 yılında 478 kez danışmanlık hizmeti verdi.

Psikolojik danışmanlık hizmeti
Merkezde verilen hizmetlerden en fazla talebi psikolojik danışmanlık görüyor. Randevuyla görüşmelerin yapıldığı psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyenlere çocuk ve ergen psikolojisi, sınav kaygısı, evlilik öncesi ve evlilik sorunları, öfke kontrolü ve stresle başa çıkma yöntemleri, depresyon ve panik atak konularında hizmet veriliyor. Çocuklarıyla yaşadıkları sıkıntıları aşmak için merkeze başvuran ailelere de psikolog desteği verilirken, yaşadıkları sıkıntıları aşmak isteyen çiftlere de çift terapisi uygulanıyor. Psikolog 2022 yılı boyunca 275 kez danışmanlık hizmeti verdi.

Hukuki danışmanlık hizmeti
Merkezde, Hukuki Danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen kadınlara, avukatlar tarafından kadın hakları, aile içi şiddet, boşanma, nafaka ve velayet gibi konu başlıklarında bilgiler veriliyor. Avukatla görüşmelerin randevu sistemiyle yapıldığı merkezde, danışanla ilgili bilgiler tamamen saklı tutuluyor. Avukat, maddi durumu kötü olduğu için mahkeme ve hak arama sürecini yürütemeyen danışanları, ücretsiz hizmet veren adli yardım bürosuna yönlendiriyor. 2022 yılında merkeze başvuran 7 kişiye hukuki danışmanlık hizmeti verildi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.